• SPZ ZOZ Płońsk

szkoła rodzenia

INFORMACJA

Zapraszamy kobiety ciężarne po skończonym 24 tygodniu ciąży na nieodpłatne zajęcia w Szkole Rodzenia wraz z osobą, która będzie towarzyszyła przy porodzie.


      W programie zajęć elementy wiedzy teoretycznej przeplatają się z umiejętnościami praktycznymi co przygotuje Państwa do przebycia porodu, połogu i opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Pełen cykl zajęć obejmuje 6 spotkań, które odbywają się 1 raz w tygodniu. Są to spotkania zamknięte (w tej samej grupie zaczynamy i kończymy), nie ma możliwości rozpoczęcia zajęć w dowolnym momencie cyklu. Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 16:00 i trwają około 2 godziny, w małych kameralnych grupach.


O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń :

  • osobiście w godzinach 12:30-14:30 w Położniczej Izbie Przyjęć (I piętro)
  • telefonicznie w godzinach 13:30 – 14:30, pod nr telefonu 23 661 77 64.

Osoby chętne do udziału w zajęciach Szkoły Rodzenia na pierwszym spotkaniu powinny posiadać :

  • kartę przebiegu ciąży
  • zgodę na wykonywanie ćwiczeń od lekarza prowadzącego
  • strój do ćwiczeń (miękkie obuwie, skarpety, dres lub inny strój nie krpujący ruchów).


Zajęcia odbywać się będą w budynku szpitala - pawilon „A”, II piętro, sala konferencyjna .
W trakcie zajęć w ramach krótkiej przerwy zaproponujemy Państwu napoje.

Serdecznie zapraszamy

 

Pierwszy rok Szkoły Rodzenia

      Z okazji pierwszej rocznicy uruchomienia Szkoły Rodzenia przy płońskim Szpitalu, odbyła się skromna uroczystość, na którą zaproszeni zostali goście, darczyńcy, wykładowcy oraz rodzice ze swoimi dziećmi. Pierwszy cykl rozpoczął się 1 czerwca 2011 r. w Międzynarodowym Dniu Dziecka.
      Dzięki darczyńcom udało się wyposażyć salę ćwiczeń w : piłki, materace gimnastyczne, worki Sako, rzutnik, laptop, sprzęt Video, który służy do dokumentacji poglądowej dla uczestników Szkoły Rodzenia. Część tego sprzętu została zademonstrowana na spotkaniu, a maluszki mogły sobie na nim pobaraszkować, natomiast Mamy przypomnieć jak ćwiczyły.
      Serdeczne słowa powitania skierował Dyrektor Szpitala do darczyńców, dzięki którym może funkcjonować Szkoła Rodzenia, wykładowców, którzy w miłej atmosferze przekazują swoją wiedzę przyszłym ojcom i matkom oraz do rodziców wraz z ich pociechami, którzy tak pilnie uczestniczyli w spotkaniach. Wśród wykładowców są: lekarze: neonatolog, ginekolog- położnik, anestezjolog, położne, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog i prawnik.

      Cykl Szkoły Rodzenia trwa 6 tygodni, jedno spotkanie raz w tygodniu przez 2 godziny. W trakcie spotkania pary oczekujące na dziecko pozyskują wiedzę na temat oczekującego ich porodu, połogu a następnie opieki nad noworodkiem od wysokiej klasy specjalistów, bez których nie udałoby się uruchomić tej Szkoły.
      Z okazji pierwszej rocznicy naszej działalności, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szpitala w Płońsku Pan Andrzej Stolpa, wraz z Członkami Zarządu, przekazali na ręce Pana Dyrektora czek o wartości 22 000 zł pozyskanych podczas VII Charytatywnego Balu Ostatkowego im. Jerzego Szymczaka, który odbył się w Siedlinie na zakończenie karnawału 2012 roku. Zgromadzona kwota zostanie przeznaczona na potrzeby związane z bieżącą działalnością Szkoły. Jeden z darczyńców podarował aparat cyfrowy, który uwieczni spotkania.
      Warto w tym miejscu dodać, że Szkoła Rodzenia dla jej uczestników jest bezpłatna. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele lokalnych Mediów. W czasie spotkania wygłoszone zostały wykłady prowadzone przez: dr Krzysztof Wyszyński specjalista endokrynolog nt. „ Wybrane zaburzenia hormonalne w okresie ciąży i w okresie poporodowym ' dr Ryszard Kołcz z-cę ordynatora oddz. Poł-gin nt. „ Choroby współistniejące z ciążą ' oraz krótki kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej, który zademonstrował Pan Andrzej Dalecki – Koordynator ds Pielęgniarstwa.
      Uroczyste spotkanie było możliwe dzięki naszym Przyjaciołom, którzy są otwarci na działania prospołeczne i cenią sobie lokalne przedsięwzięcia. Spotkanie uświetnił poczęstunek oraz upominki, którymi zostali obdarowani rodzice z myślą o dzieciach.