Pracownia RTG

Zakres wykonywanych badań w gabinetach Rtg:

a) zdjęcie kostne, zębowe klatki piersiowej, jamy brzusznej,

b) badania kontrastowe:

przewodu pokarmowego (górnego i dolnego odcinka, pasaż jelitowy) badanie układu moczowego z użyciem środka kontrastowego(urografia, cystografia) HSG (histrosolpingografia)

ZAPOZNAJ SIĘ Z CENNIKIEM!!!

LP. NAZWA BADANIA CENA [PLN]
54 RTG urografia (kontrast wliczony w cenę) 270.00
55 Badanie jelita grubego 280.00

Informacje dla pacjentów Pracowni Rentgenodiagnostycznej
Badania radiologiczne wykonywane są przy użyciu promieniowania jonizującego, które nie jest obojętne dla organizmu człowieka. W związku z tym konieczne jest skierowanie od lekarza na tego typu badanie. Skierowanie powinno być wypełnione czytelnie i zawierać dane pacjenta (imię, nazwisko, pesel, ewentualnie datę urodzenia, rodzaj badania, rozpoznanie oraz podpis i pieczątkę lekarza kierującego). W przypadku zdjęć stomatologicznych wewnątrzustnych skierowanie nie jest wymagane, niemniej wskazana byłaby konsultacja z lekarzem stomatologiem przed zgłoszeniem się na badanie. Badania rentgenowskie nie powodują bezpośredniego zagrożenia życia. Promieniowanie X nie jest widoczne, ani w jakikolwiek sposób odczuwalne fizycznie. Dyskomfort może odczuwać pacjent podczas ułożenia danej części ciała zgodnie z procedurą wykonywania badań spowodowany bolesnością danej okolicy. Prawidłowe ułożenie pacjenta do badania służy uzyskaniu właściwej diagnozy. Badania rentgenodiagnostyczne wykonywane ze środkiem kontrastowym odbywają się w Pracowni rtg Szpital. Przygotowanie pacjenta do badania:

• W czasie badanie konieczne jest odsłonięcie badanej części ciała w celu uniknięcia artefaktów na zdjęciu i konieczności jego powtórzenia (dotyczy to również ozdób i biżuterii)
  • Przed wykonaniem badania z użyciem dożylnego środka cieniującego (urografia, cystografia) w przypadku pacjenta ambulatoryjnego wymagane jest wyrażenie pisemnej zgody na obowiązującym w pracowni formularzu zgody. Pacjenci szpitalni wyrażają pisemną zgodę w oddziałach szpitalnych.
  • Podczas badania konieczna jest współpraca pacjenta z technikiem rtg oraz lekarzem radiologiem oraz słuchanie i wykonywanie ich poleceń.
  • Przed badaniem pacjentki zobowiązane są do powiadomienia rejestratorki i/lub technika o swojej ciąży, bądź możliwości ciąży celem podjęcia właściwej decyzji przez personel, w tym decyzji o dodatkowej ochronie radiologicznej, ewentualnie odstąpieniu od badania. Pacjentki mają prawo do uzyskania informacji na temat ewentualnych zagrożeń dla płodu podczas ekspozycji rtg.
  • W przypadku wykonywania badań u dzieci oraz osób niepełnosprawnych może być konieczna podczas badania obecność opiekuna pacjenta. Osoba ta powinna mieć ukończone 18 lat oraz wyrazić na to zgodę. Przeciwwskazaniem w przypadku kobiet jest ciąża. Osobom podtrzymującym zapewniamy środki ochrony radiologicznej.
  • Opiekunowie dzieci do lat 16 zobowiązani są dostarczyć do rejestracji pracowni rtg Książeczki Zdrowia Dziecka w celu odnotowania wykonania badania rtg.
  • Szczegółowe informacje dotyczące konkretnych badań, zapisów na badanie oraz odbioru ich wyników są dostępne w rejestracji Pracowni Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

RTG ODCINKA LĘDZWIOWEGO KRĘGOSŁUPA. Aby uzyskać dokładny obraz kręgosłupa lędźwiowego należy usunąć z przewodu pokarmowego gazy, a zwłaszcza masy kałowe. W dniu poprzedzającym badanie pacjent powinien:

• Spożywać pokarmy płynne i niezawierające błonnika tzn. unikać świeżych warzyw i owoców, otrębów, kaszy pieczywa.
  • W dniu badania należy pozostać na czczo, wypróżnić się
  • W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować 3 razy dziennie po 2 kapsułki np. Espumisanu lub inne podobnie działającego leku, a rano w dniu badania jeszcze 2 kapsułki

Takie przygotowanie gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego. a to umożliwia dokładniejsza diagnozę chorób kręgosłupa. RTG przełyku żołądka i XII-cy Jest to badanie żołądka i dwunastnicy. Przygotowanie do badania polega na:

• Pozostaniu na czczo w dniu badania

UROGRAFIA Jest to badanie służące ocenie kształtu, wielkości, położeniu nerek, ich czynności wydzielniczej, a także budowy dróg moczowych. Dożylnie podaje się kontrast, który jest wydalany przez nerki, co umożliwia uwidocznienie układu moczowego. Przygotowanie do badania:

• W dniu poprzedzającym badanie, trzeba pozostać bez kolacji, należy unikać spożywania pokarmów zawierających błonnik tj. świeże owoce i warzywa, otręby, pieczywo oraz ograniczyć ilość przyjmowanych płynów. Po południu należy przyjmować środki przeczyszczające
  • W dniu poprzedzającym badanie przyjmować Espumisan kapsułki lub inne podobnie działające leki
  • Rano w dniu badania trzeba pozostać na czczo. Urografia pozwala wykryć kamicę układu moczowego, wady budowy dróg moczowo-płciowych, guzy i przeszkody w odpływie moczu

Wlew doodbytniczy Jest to badanie służące ocenie jelita grubego w celu wykrycia ewentualnych cech jego patologii. Badanie polega na podaniu doodbytniczo środka kontrastującego (Barium sulfuricum) Przygotowanie do badania:

• Trzy dni przed badaniem należy spożywać wyłącznie pokarmy lekkostrawne oraz pić dużo niegazowanych płynów
  • Dzień przed badaniem nie spożywać obiadu i kolacji. Przyjąć środki przeczyszczające oraz ewentualnie lewatywę W dniu badania pozostać na czczo Cystografia Jest to badanie służące ocenie pęcherza moczowego. Polega ono na podaniu przez cewnik bezpośrednio do pęcherza środka cieniującego.Wy konywane jest w warunkach szpitalnych. Przed badaniem lekarz cewnikuje pacjenta a następnie pod kontrolą monitora aparatu rtg,w trakcie podawania kontrastu ocenia pęcherz